Uncategorized

Verbul werden – Limba germana pentru incepatori

Verbul werden – a deveni, a se face

Verbul werden poate fi folosit ca verb principal sau ca verb auxiliar. Ca verb principal, verbul werden poate exprima atingerea unei stări sau a unei proprietăți. Ex:

Er wird Lehrer. – El va deveni profesor.

Es wird kalt. – Se va răci.

O altă variantă a lui werden ca verb principal este „werden zu” care arată dezvoltarea în ceva. Ex:

Der Wind wurde zu einem Sturm. – Vântul a devenit furtună.

Er wurde zu einem Verräter. – El a devenit un trădător.

Verbul werden este foarte des folosit ca verb auxiliar. Cu el se formează majoritatea formelor de indicativ și conjunctiv activ sau pasiv.

Pentru construirea viitorului se folosește werden + infinitiv.

Ex: Wir werden nächste Woche in Urlaub fahren.

Săptămâna viitoare vom pleca în concediu.

Wenn du zurückkommst, werde ich die Arbeit beendet haben. (Futur 2)

Când te întorci, voi fi terminat lucrul.

Construirea pasivului se face în felul următor:

werden + participiu

Du wirst gerufen. – Vei fi sunat.

Jetzt wird aber geschlafen. ( Ihr soltet jetzt schlafen)

Acum se va dormi. ( Ar trebui să dormiți acum).

Pentru formarea conjunctivului, verbul werden descrie condiții ireale sau condiționale. Forma de conjunctiv este würde, și se formează astfel:

würde + infinitiv

Ich würde gekommen sein, wenn das Wetter besser gewesen wäre.

Aș fi venit, dacă vremea ar fi fost mai bună.

Pentru a parafraza conjunctivul se folosește aceiași formă:

würde + infinitiv

Er sagte, dass er morgen zum Arzt gehen würde.

El a spus că va merge mâine la doctor.

Conjugarea verbului werden

În paranteză am pus traducerea lui werden ca verb auxiliar. Traducerea nu are foarte mult sens pentru că trebuie completată de un alt verb ( verb principal), dar totuși trebuie să le știm, chiar dacă sunt aproximative.

Prezent:

ich werde – eu devin ( eu voi)

du wirst – tu devii ( tu vei)

er, sie, es, man wird – el, ea devine (el, ea va)

wir werden – noi devenim ( noi vom)

ihr werdet – voi deveniți (voi veți)

sie, Sie werden – ei, ele devin (ei, ele vor)

Imperfect (Präteritum)

ich wurde – eu deveneam

du wurdest – tu deveneai

er, sie, es, man wurde – el, ea devenea

wir wurden – noi deveneam

ihr wurdet – voi deveneați

sie, Sie wurden – ei, ele deveneau

Perfect

ich bin geworden – eu am devenit

du bist geworden – tu ai devenit

er, sie, es, man ist geworden – el, ea a devenit

wir sind geworden – noi am devenit

ihr seid geworden – voi ați devenit

sie, Sie sind geworden – ei, ele au devenit

Futur 1

ich werde werden – eu voi deveni

du wirst werden – tu vei deveni

er, sie, es, man wird werden – el, ea va deveni

wir werden werden – noi vom deveni

ihr werdet werden – voi veți deveni

sie, Sie werden werden – ei, ele vor deveni.

Schreibe einen Kommentar